Ekonomika, trhy a portfolia


1 Červen 2017 Jak vidíme svět? Koruna na nových post-intervenčních maximech. Propad amerického dolaru odrazem tamní...

0 downloads 2 Views 1MB Size

Recommend Documents


Ekonomika, trhy a portfolia
1 Říjen 2017 Jak vidíme svět? ČNB pravděpodobně zvýší sazby ještě v letošním roce Zájem...

Ekonomika, trhy a portfolia
1 Únor 217 AKTUÁLNÍ ČÍSLO PŘINÁŠÍ: Jak vidíme svět? Americké akcie lámou dal&sca...

Tvorba a řízení portfolia projektů
1 Jiří Fotr, Ivan Souček Tvorba a řízení portfolia projektů Jak optimalizovat, řídit a implementovat investiční a v...

OHODNOCENÍ PORTFOLIA
1 Univerzia Karlova v Praze Maemaicko-fyzikální fakula DIPLOMOVÁ PRÁCE Jana Horvahová OHODNOCENÍ PORTFOLIA Ž...

: Adventní trhy a mostový ples
1 r o č n í k 1 3 / 2 0. ř í j n a / D o b ř i c h o v i c e m SLOVO STAROSTY : Oprava kanalizace v ulici Krajníkova Oprava kanal...

Optimalizace portfolia cenných papírů
1 Univerzita Pardubice Fakulta ekonomicko-správní Optimalizace portfolia cenných papírů Bc. Jana Vöröšov&...

Portfolia jednotlivě nevýznamných pohledávek
1 : 0 POPIS ČÍSELNÍKU : Portfolia jednotlivě nevýznamných pohledávek KAUVPO ve sledovaném období nebo...

01 Ekonomika a podnikání
1 Střední škola a Mateřská škola, o. p. s. Jarošova 23, Litoměřice tel.: , Školní vzdělávac&...

AGRÁRNÍ PERSPEKTIVY A EKONOMIKA
1 AGRÁRNÍ PERSPEKTIVY A EKONOMIKA M. Svatoš katedra zemědělské ekonomiky, PEF Vysoká škola zemědělská...

01 Ekonomika a podnikání
1 Střední škola polytechnická, České Budějovice, Nerudova 59 Školní vzdělávací program R&aacut...Ekonomika, trhy a portfolia Červen | 2017

Jak vidíme svět?  Koruna na nových post-intervenčních maximech.  Propad amerického dolaru odrazem tamního politického rizika.  Volatilita akciových trhů na historicky nejnižších úrovních.  Francouzský prezident oživuje myšlenku společného evropského projektu.

1 EKONOMIKA A INVESTIČNÍ KLIMA

Ostře sledovaný report z amerického trhu práce za duben odhalil, že se trend silných přírůstků pracovních míst po slabém březnu (kdy bylo po revizi vytvořeno pouze 79 tisíc pracovních míst) obnovil. V ekonomice vzniklo 211 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti klesla na 4,4 % (tedy na nejnižší úroveň od roku 2007) a zklamal jen mzdový růst zpomalením na 2,5 % meziročně. Spotřebitelská inflace v dubnu mírně zpomalila na 2,2 % meziročně. Jádrová inflace PCE, kterou se řídí Fed při nastavování své měnové politiky, dosáhla meziročního tempa 1,5 %. I když zápis z posledního zasedání Fedu vyzněl spíše neutrálně, červnové zvýšení sazeb o další čtvrtinu procentního bodu už trhy vnímají jako téměř hotovou věc, pokud výrazně nezklamou příchozí makrodata (zejména nový report z trhu práce) nebo nedojde k eskalaci politické situace v souvislosti s Trumpovými skandály. Takové prostředí by Fed mohlo přimět zmírnit proces utahování měnové politiky.

G4: Inflace (meziročně, v %) 3 2,5 2

Situace ve světové ekonomice se až na výjimky všeobecně zlepšuje. Indikátory důvěry se v evropských zemích pohybují na mnohaletých maximech. Rizika politické nejistoty ustupují z eurozóny, nově ale znervózňují investory spíše v USA.

1,5 1 0,5 0

Spojené státy americké (USA) Z pohledu na poslední „tvrdá“ data z USA se mohlo zdát, že americká ekonomika ztrácí momentum. Předstihové ukazatele ale poukazují na další zlepšování podnikatelských podmínek. Index nákupních manažerů (ISM) v průmyslu sice klesl na 54,8 bodu z předchozích 57 bodů, i tak se ale nadále nachází na velmi vysoké úrovni1. PMI ve službách dokonce nečekaně stoupl až na 57,5 bodu. Makroekonomická data přicházela smíšená, celkově je však lze hodnotit příznivě. Průmyslová výroba se v dubnu meziměsíčně zvýšila o 1 %, přestože se očekávalo zhruba stejné tempo růstu jako v březnu (0,4 %). Odhady trhu nenaplnily maloobchodní tržby, které se meziměsíčně zvýšily jen o 0,4 % (předchozí měsíc byl ale revidován výrazně nahoru). Druhá revize HDP přinesla pozitivní překvapení, protože podle ní růst ekonomiky dosáhl v prvním čtvrtletí 1,2% anualizovaného tempa místo původně očekávaných 0,7 %. Z amerického nemovitostního trhu přišla za duben slabší čísla, a to jak o prodejích domů, tak vydaných stavebních povoleních a zahájených stavbách. Jen index cen nemovitostí S&P CoreLogic Case-Shiller vykázal další měsíc v řadě téměř 6% růst. Deficit obchodní bilance se ve srovnání s předchozím měsícem prakticky nezměnil a v březnu dosáhl 43,7 miliardy USD.

–0,5 –1 01/2015

05/2015 USA

09/2015 eurozóna

01/2016

05/2016

09/2016

Spojené království

01/2017 Japonsko

inflační cíl centrálních bank

Zdroj: Bloomberg.

Evropa Předstihové ukazatele v Evropě potvrzují vynikající náladu nákupních manažerů. Některé indexy dokonce překonaly mnohaletá maxima. Předstihový kompozitní PMI za květen pro eurozónu stoupl na 56,8 bodu. Německý ukazatel podnikatelského klimatu Ifo vystoupal dokonce s hodnotou 114,6 bodu na historický rekord (index je sestavován od roku 1991). Podle německého institutu ZEW se důvěra zvýšila na nejvyšší úroveň od roku 2015.

1)

Údaj nad 50 body značí očekávání expanze, údaj pod 50 body naopak očekávání recese.

Ekonomika, trhy a portfolia

1

Eurozóna: Kompozitní indexy nákupních manažerů (PMI) (expanze > 50; recese < 50)

Růst HDP Spojeného království a EMU (mezičtvrtletně, v %)

58

0,8

57

0,7

56

0,6

55

0,5

54

0,4

53

0,3

52

0,2

51

0,1

50

0 eurozóna

Německo průměr H2 2016

Francie průměr Q1 2017

Itálie

Španělsko

Q1/2016

Q2/2016

aktuálně

Zdroj: Bloomberg.

Zdroj: Bloomberg.

HDP eurozóny dosáhl za první čtvrtletí v souladu s očekáváním trhu podle předběžných odhadů 0,5% mezičtvrtletního růstu. Údaj za čtvrtý kvartál byl revidován nahoru z 0,4 % na 0,5 %. Maloobchodní tržby v eurozóně za březen pozitivně překvapily meziročním růstem o 2,3 %, zklamaly však prodeje aut v Evropské unii, když v dubnu klesly o 6,8 % (do čísel se ale negativně promítl termín velikonočních svátků).

Ostatní regiony

Očekávání trhu nenaplnila květnová inflace eurozóny, která podle předběžných údajů zpomalila na 1,4 % meziročně, tedy na nejslabší tempo růstu v letošním roce. Jádrová inflace, nezahrnující volatilní složky jako energie a potraviny, se sice již dokázala zvednout z březnových minim, její růst však zůstává velmi tlumený (pro květen se podle prvních dat počítá s 0,9 % meziročně). Investoři předpokládají, že si šéf ECB Draghi začne na následujících zasedáních „připravovat půdu“ pro podzimní oznámení dalšího utlumování programu nákupů dluhopisů. Poslední vývoj jádrové inflace ale může být důvodem pro mírnější rétoriku a pomalejší „exit“ ECB. Míra nezaměstnanosti v měnové unii poklesla v dubnu na 9,3 %. Na takto nízké úrovni byla naposledy v březnu 2009. Ve francouzských prezidentských volbách nakonec v souladu s očekáváním zvítězil v druhém kole s 66 % hlasů proevropský kandidát Emmanuel Macron a stal se tak nejmladším prezidentem v historii Francie. Negativní překvapení podobné brexitu se tak tentokrát nekoná. Také před německými volbami se situace vyvíjí směrem ke statutu quo – CDU Angely Merkelové vyhrála zemské volby i v nejlidnatějším německém regionu Severním Porýní-Vestfálsku a SPD tak musela uznat další porážku v řadě. Při pohledu na kondici hospodářství Spojeného království vidíme odlišný obrázek než v ostatních velkých ekonomikách. Zřejmě lze pozorovat první negativní dopady rozhodnutí opustit měnovou unii. HDP Spojeného království za první čtvrtletí byl revidován na pouhých 0,2 % mezičtvrtletně (původní odhad +0,3 %). Průmyslová výroba zklamala meziročním růstem pouze o 1,4 %, i když trh čekal růst dvouprocentní, a po poklesech v lednu a únoru tak potvrdila velmi slabé celé první čtvrtletí. Nepříjemně překvapil také deficit obchodní bilance nárůstem na 4,9 miliardy liber. Ani slabá libra v březnu britské ekonomice nepomohla v exportním sektoru vyvážit obavy, které s sebou přináší nejistota kolem brexitu. Zasedání Bank of England vyznělo vcelku neutrálně. Sazby i program nákupů dluhopisů ponechala centrální banka beze změny a objevil se stejně jako minule jen jeden disentní názor, že by se měly úroky zvedat ihned. S případným utahováním měnové politiky se tak zatím vyčkává a rozhodne nejspíš průběh jednání o brexitu. Inflace v dubnu rostla oproti odhadům rychleji (+2,7 % meziročně), nestačil ji však kompenzovat růst mezd, který dosáhl pouze tempa +2,1 %. Pozitivní vývoj ale zaznamenala britská míra nezaměstnanosti, když skončila na minimu 4,6 %, kde byla naposledy v roce 1975. Dobře dopadly také britské maloobchodní tržby, které v dubnu stouply o 2,3 %.

Q3/2016

Q4/2016

Spojené království

Q1/2017

eurozóna

Japonský HDP v prvním kvartále předčil svým 2,2% anualizovaným růstem očekávání, když trh počítal jen s 1,7 %. Zklamala však průmyslová výroba za březen meziměsíčním poklesem o 1,9 %. Inflace zůstává velmi nízká (+0,4 % meziročně), už však nejde o deflaci, která Japonsko sužovala celé roky. Čínská průmyslová výroba, maloobchodní tržby a investice sice vykázaly meziročně silný růst, nenaplnily však odhady trhu. Čínský export vzrostl v dubnu meziročně o 14 % (import o 19 %) a obchodní bilance dosáhla přebytku 262,3 miliardy jüanů. Agentura Moody’s přistoupila koncem května ke snížení ratingu Číny z Aa3 na A1 a výhled změnila z negativního na stabilní. Jako hlavní důvody zhoršení ratingu uvedla očekávané prohlubování zadlužení a zpomalení tempa hospodářského růstu. Negativním překvapením měsíce na emerging markets byl korupční skandál brazilského prezidenta Michela Temera, do jehož reformních plánů trhy doposud vkládaly velké naděje. Brazilská burza se v bezprostřední reakci propadla o zhruba 10 % (muselo být pozastaveno obchodování) a real skokově oslabil o více než 8 %. Ratingová agentura S&P zamýšlí zemi snížit kvůli politické nejistotě úvěrové hodnocení (aktuálně BB, dva stupně pod investičním pásmem).

BRIC: Kompozitní indexy nákupních manažerů (PMI) (expanze > 50; recese < 50) 65 60 55 50 45 40 35 30 05/2014

11/2014 Čína

05/2015

11/2015

Indie

Rusko

05/2016

11/2016 Brazílie

rozvíjející se trhy

Zdroj: Bloomberg.

Ekonomika, trhy a portfolia

2

Problém v brazilském domě z karet Ačkoli je současný brazilský prezident Michel Temer oficiálně v úřadě teprve devět měsíců, již se živě spekuluje o jeho odvolání. To mu hrozí dokonce ze dvou důvodů. Ten první má původ v tajné nahrávce (prezident ji označuje za sestříhanou) jeho rozhovoru s byznysmenem podezřelým z korupce, který spolupracuje s policií. Z nahrávky se jeví, že prezident schvaluje či dokonce podporuje uplácení. Druhý důvod jsou údajné ilegální příspěvky na prezidentskou volební kampaň v roce 2014. Temer byl tehdy zvolen viceprezidentem a loni vystřídal v úřadě prezidentku Rousseffovou, kterou parlament kvůli machinacím se státními účty odvolal. Tržní reakce na poslední politický vývoj byla takřka panická, když se investoři hromadně zbavovali brazilských akcií i dluhopisů a osmiprocentní zásah při tom úprku utrpěla i brazilská měna real.

HDP. Brazilský akciový index loni v dolarovém vyjádření vydělal přes 70 %, Brazílie se vrátila na dluhopisové trhy a výnosy na jejích dolarových bondech klesly od návrhu na odvolání Rousseffové o 2,5 procentního bodu (v domácí měně pak o 6 procentních bodů). Průmyslová výroba se po dvou letech vrátila k růstu. Jaké jsou Temerovy šance na setrvání v úřadě navzdory zveřejněné nahrávce? Věříme, že poměrně slušné. Lepším odrazem Temerových úspěchů než cyklem ovlivněná makročísla je prosazování jeho agendy v parlamentu. Z 26 stran v brazilské dolní komoře (nejmenší z nich je „Strana žen“ s jedním poslancem – mužem) jich 9 přímo a další 4 nepřímo podporují vládu. Na půdorysu této koalice kontrolující cca 2/3 dolní sněmovny přesto nedokázala Rousseffová získat ani třetinu hlasů nutnou k zablokování impeachmentu. Naopak Temer na prosazení zmíněného ústavního dodatku zajistil potřebné 3/5 poslanců i senátorů.

mu podaří, bude úspěchem koalice, a co ne, za to bude moci Temer sám, případně jeho PMDB. V prezidentských volbách v příštím roce může podle průzkumů uspět předchůdce a mentor Rousseffové, Lula, z největší koaliční strany PT (Strana pracujících, s rudou hvězdou ve znaku). Pokud jej tedy do té doby kvůli prošetřovaným obviněním z korupce nestačí odsoudit.

Příspěvky na kampaň v roce 2014 ovšem neřeší parlament, ale nejvyšší volební tribunál TSE, který bude zasedat již 6. června. Pokud rozhodne o zrušení celé vítězné kandidátky, pak Tržní reakce je o to silnější, že se reformistická Temerovi reálně hrozí, že jej opustí i dosud věrní politika Temera radikálně lišila od levicové Navíc na rozdíl od prezidentské vlády Rousseffo- koaliční partneři a ani případné odvolání by politiky Rousseffové. K brazilským specifikům pak prezidenta nezachránilo. Dalším brazilským vé byla vláda Temerova de facto sestavena patří, že oba politici přitom staví na stejné paradoxem je, že poražený kandidát v preparlamentem, který sám prošel obměnou přetrvávající koalici. Prezident prosadil řadu zidentských volbách Aecio protržních reforem od ústavNeves byl nedávno zbaven ního (!) dodatku zmrazujícího senátorského mandátu kvůli Rousseffová vs. Temer reálné vládní výdaje na dvacet obvinění z korupce a shodou procentní body za 5 kvartálů před/po zahájení impeachmentu let, přes zjednodušení najímání okolností (?) figuruje na tajné 6 a propouštění zaměstnanců až nahrávce, na níž diskutuje úpla4 po zatím připravovanou refortek se stejným byznysmenem 2 mu velmi drahého penzijního jako Temer. 0 systému (řada zaměstnanců si –2 Ani s Temerem ovšem Brazílie nyní může užívat plného dů–4 nemá vyhráno. Přes reformní chodu nedlouho po padesátce –6 agendu se země potýká s vysoa reforma má zvýšit důchodoinflace nezaměstnanost vývoj HDP kým zadlužením. Rozpočtový vý věk na univerzálních 65 let). deficit v roce 2015 dosáhl 8 % Rousseffová Temer Reformy nejsou nijak populární HDP a loni atakoval dvojcifer– uvolnění pracovního práva Zdroj: Bloomberg. nou hodnotu. Zadlužení země vedlo k první generální stávce se tak během pouhých dvou po dvaceti letech a reformu let dostalo z „maastrichtských“ 60 % na více než penzí odmítá dle průzkumů přes 70 % Brazilců. po gigantickém korupčním skandálu „Auto75 %. Ratingové agentury v reakci na politicJe celkem pochopitelné, že minimálně všichni myčka“. Podporu koaličních partnerů by mohlo kou nestabilitu navíc hrozí zhoršením ratingu. nad čtyřicet mají velký důvod být proti. zvýšit i jeho rozhodnutí nekandidovat na druhé volební období (zřejmě fanoušek Franka Under- Rovněž je tu jasně ohraničený čas na reformy Temerovo vládnutí se již stačilo promítnout wooda), a tedy skončit v roli prezidenta koncem do startu kampaně v příštím roce. Pokud úspěšdo makročísel. Z prostého srovnání pěti kvarný boj o setrvání v úřadě zabere třeba půl roku, příštího roku. V takové situaci rovněž nemusí tálů před a po klíčovém hlasování o spuštění Temerovo vítězství nemusí být vítězstvím pro hrát o popularitu a má volné ruce k prosazení impeachmentu Rousseffové vychází Temer Brazílii či investory. neoblíbených, ale potřebných reforem. takřka jako zázračný léčitel nemocné brazilské Miroslav Adamkovič, analytik, ekonomiky. Podařilo se zkrotit inflaci, zpomaPro koaliční partnery je tak Temer užitečný ČSOB Asset Management i jako jiný filmový hrdina, Viktor Čistič. Co se lit růst míry nezaměstnanosti a také pokles

Ekonomika, trhy a portfolia

3

Ekonomický výhled HDP

(roční změna, v %)

2017

2018

Co děláme v portfoliích

Inflace

(průměrná roční změna, v %)

2017

2018

CZ

2,3

2,0

2,0

1,9

EMU

1,8

1,7

1,7

1,6

USA

2,1

2,1

1,9

2,0

Zdroj: ČSOB, KBC AM, Bloomberg.

Výhled úrokových sazeb (v % ročně) a měnových kurzů CZK

EUR USD

06/2017

12/2017

06/2018

Základní sazba

0,05

0,05

0,25

10Y sazba

0,80

0,90

1,20

USD/CZK

23,89

25,05

24,21

EUR/CZK

26,52

26,30

25,90

Základní sazba

0,00

0,00

0,00

10Y sazba

0,30

0,60

0,85

Základní sazba*

1,00

1,50

1,75

10Y sazba

2,25

2,70

2,90

USD/EUR

1,11

1,05

1,07

*) Horní hranice pásma.

Zdroj: ČSOB, ČSOB AM, KBC AM, Bloomberg.

2 TRHY A INVESTIČNÍ STRATEGIE Základní pohled na portfolia našich klientů z řad právnických osob. Aktuální komentář portfolio manažera Jana Bureše popisuje naše reakce na aktuální dění na trzích.

Dluhopisy Současné úrokové sazby jsou udržovány nízko prostřednictvím uvolněné monetární politiky předních světových centrálních bank. Ve většině případů nenabízí dluhopisové trhy zajímavé možnosti investování. Místy se najdou atraktivní segmenty (korporátní dluhopisy nebo dluhopisy zemí s vyššími výnosy), většinou ale jen pro investory, kteří se nebojí podstoupit určité kreditní riziko. Politické plány americké administrativy s sebou přinášejí očekávání rychlejšího růstu inflace a utahování měnové politiky Fedu. Trhy státních dluhopisů tak zůstávají dlouhodobě pod tlakem.

Dluhopisy investičního stupně Investiční příležitosti aktuálně vidíme převážně v podnikových a bankovních dluhopisech střednědobých splatností. U těchto investic preferujeme variabilní dluhopisy, nevylučujeme ale ani investice do fixně úročených dluhopisů, za předpokladu dostatečně atraktivní výnosové marže. Delší splatnosti hodláme v portfoliích využívat pouze okrajově, s přihlédnutím k potenciálnímu vyššímu úrokovému (duračnímu) a kreditnímu riziku.

Proběhnuvší parlamentní volby v Nizozemsku, podobně jako i nedávné prezidentské volby ve Francii posílily myšlenku evropské jednoty na straně jedné, na straně druhé některá skandalizující Trumpova odhalení vyvolala otázky, zda bude jeho administrativa schopna prosadit, byť i v méně velkorysé formě, některé z avizovaných daňových reforem. Na posun rizik jsme reagovali úpravou geografické alokace akciové části portfolií. Navýšili jsme expozici na eurozónu a střední a východní Evropu a snížili podíl amerických akcií. Celkovou váhu akciové složky ale ponecháváme beze změny, blízko neutrální úrovni. Ze stejného důvodu přehodnocujeme i náš krátkodobý náhled na americkou měnu. Zatímco v korunových portfoliích expozici na dolarová aktiva dlouhodobě plně zajišťujeme, v eurových portfoliích jsme část otevřené pozice vůči USD v uplynulém měsíci dále snížili. Korunovou pozici v cizoměnových portfoliích ponecháváme nadále otevřenou, neboť věříme v dlouhodobé posilování domácí měny. V portfoliích jsme snížili zastoupení realitních titulů. Očekáváme, že pozvolné zpřísňování měnových podmínek, které bude doprovázeno růstem amerických i evropských úrokových výnosů, bude snižovat jejich atraktivitu. V průběhu následujícího měsíce chystáme pro dluhopisově orientované investory otevření fondu ČSOB Institucionální dluhopisový, který bude vedle bonitních dluhopisů obsahovat i zvýšený podíl dluhopisů neinvestičního stupně. Fond je tak svým určením vhodný zejména pro rizikověji laděné investory. Pro konzervativnější investory hodláme v portfoliích využívat fond ČSOB Institucionální úrokový, jehož otevření plánujeme na dobu, kdy očekáváme výraznější konsolidaci úrokového trhu. S ohledem na extrémně nízkou úroveň výnosů dostupných na dluhopisovém trhu je žádoucí v portfoliích využívat i instrumentů mimo běžnou úrokovou složku. Doporučujeme zvážit posílení akciové části portfolií, případně některou z investičních strategií profilových portfolií fondů (PPF) nebo kombinaci zabezpečených investic a otevřené expozice TRIO. Jan Bureš, portfolio manažer, ČSOB Asset Management

Kumulace významné části hotovosti v minulých měsících na některých portfoliích byla důsledkem prodejů realizovaných vlivem jednak zvýšených zajišťovacích nákladů souvisejících s investicemi v cizí měně, které výrazně prodražovaly držbu zejména nízko úročených investic, stejně tak jako i extrémně nízké úrovně zvláště korunových výnosů, kterých bylo dosaženo v předvečer ukončení měnových intervencí ČNB a u nichž existovalo riziko jejich konsolidace směrem vzhůru (pokles cen dluhopisů). Zvýšenou hotovost hodláme průběžně investovat v okamžiku, kdy se situace na lokálním trhu stabilizuje (příznivější úroveň dluhopisových výnosů). Dlouhodobě se domníváme, že se výnosy dluhopisů „znormalizují“ na výrazně vyšších úrovních, touto cestou se už vydaly USA, které v ekonomickém cyklu mají náskok před Evropou. V portfoliích, kde je využití přímých dluhopisových pozic omezeno, hodláme hotovost reinvestovat prostřednictvím fondu ČSOB Institucionální úrokový, jehož spuštění předpokládáme v řádu týdnů (nejpozději do září). Fond je svým zaměřením vhodný zejména pro konzervativní investory, kteří současně nemohou využívat rizikovějších dluhopisů (ty mimochodem z hlediska valuačního – tedy podle poměru rizika a výnosu, stále shledáváme jako výhodnější – viz níže).

Ekonomika, trhy a portfolia

4

U portfolií, kde je smluvně stanoven vyšší podíl státních dluhopisů, volíme variabilně úročené emise, případně fixně úročené dluhopisy se splatností do tří let. Pokud nicméně na straně investora neexistují objektivní důvody, důrazně doporučujeme limit na státní dluhopisy ze smluvních podmínek zcela odstranit, neboť očekávaný příspěvek takových investic je negativní.

Rozložení portfolia do typových skupin finančních nástrojů v závislosti na typu investora Velmi opatrný

Fondy rizikových dluhopisů Investice do rizikových dluhopisů jsou v portfoliích realizovány výhradně prostřednictvím k tomu určených fondů. První, nejpočetnější skupinou, jsou tzv. high yield fondy. Tento typ investic úzce koreluje s jinými rizikovými aktivy, jako jsou například akcie, má ale i svá specifika charakteristická pro dluhopisový trh. Z rizikových dluhopisů dáváme přednost eurovým titulům, jež nejsou oproti dolarovým protějškům tolik zatíženy výhledem růstu amerických sazeb. Expozici vůči rizikovým dluhopisům této skupiny momentálně koncentrujeme do jediného fondu, jehož aktivním správcem je renomovaná finanční skupina JP Morgan. V rámci výše uvedeného limitu rizikových dluhopisů držíme i dluhopisový fond KBC Local Emerging Market Bonds, který svěřené prostředky investuje do dluhopisů rozvíjejících se zemí. U těchto ekonomik je předpoklad dlouhodobé hospodářské konvergence směrem k „západním“ zemím, která je doprovázena pozvolným poklesem tamních úroků. To má současně příznivý vliv na cenu pevně úročených instrumentů. V rámci skupiny využíváme i dluhopisový fond podřízených dluhopisů (KBC Europe Financial Opportunities). Prostředky fondu jsou investovány zejména do podřízených dluhopisů finančních společností (banky, pojišťovny), které oproti tradičním dluhopisům týchž společností vykazují zvýšenou míru rizika plynoucího z jejich nižší seniority (v případě bankrotu emitenta jsou závazky pramenící z takto emitovaných dluhopisů uspokojeny až po úhradě dluhopisů nadřazených). Odměnou za vyšší podstoupené riziko je pro investora vyšší očekávaný výnos takovéto investice. Posledním zástupcem rizikových dluhopisů využívaných v portfoliích je fond KBC Active Bond Selection, který své investiční příležitosti generuje jak aktivním výběrem dílčích dluhopisů, tak i skrze jeho šířeji definovanou duraci, která může v extrémním případě nabývat i záporných hodnot, a tím se snáze vymezit vůči riziku růstu sazeb. Výše uvedené fondy rizikových dluhopisů v uplynulém měsíci zhodnotily. Výjimkou byl pouze fond KBC Local Emerging Market Bonds, jehož hodnota poklesla vlivem propadu brazilské měny, v níž jsou některé z dluhopisů fondu denominovány. Od počátku roku si ale tato skupina fondů připsala poměrně solidní zisky, které několikanásobně převýšily zhodnocení tradičních bonitních dluhopisů. V průběhu následujícího měsíce chystáme pro dluhopisově orientované investory spuštění fondu ČSOB Institucionální dluhopisový, který svým určením bude vhodný zejména pro rizikově laděné investory. Fond bude současně nahrazovat skupinu výše uvedených rizikových fondů, které budou jeho součástí.

Opatrný Realitní investice 2,5 % Depozita a peněžní trh 5%

Akciové investice 10 %

Depozita a peněžní trh 40 %

Úrokové nástroje 50 %

Velmi odvážný

Alternativní investice 5%

Depozita a peněžní trh 5%

Akciové investice 30 %

Úrokové nástroje 60 %

Odvážný Realitní investice 5%

Alternativní investice 2,5 %

Realitní investice 5% Akciové investice 45 %

Alternativní investice 5%

Depozita a peněžní trh 5% Úrokové nástroje 15 %

Úrokové nástroje 40 %

Akciové investice 70 %

Zabezpečené investice Portfolio Pro V portfoliích nadále doporučujeme místo dosavadních fondů se zabezpečením minimálně 95 % využívat spíše fondů se zabezpečením minimálně 90 %. Míra ochrany je sice na jednu stranu poloviční, nicméně za předpokladu, že je investována polovina objemu limitu, původně vyhrazeného Portfoliím Pro 95, je míra celkového rizika identická. Fondy se zabezpečením 90 % rychleji reagují na pozitivní obraty na trhu a snáze se vyrovnávají s jeho drobnějšími výkyvy a obecně vyšší volatilitou trhu. Průměrný podíl akciové složky v Portfoliích Pro 90 byl v uplynulém měsíci snížen na 73 %. Podíl akcií v Portfoliích Pro 95 klesl na 31 %. Portfolia Pro zakončila uplynulý měsíc bez výrazných změn. Fondům v letošním roce prospívá nízká volatilita trhu doprovázená růstem akcií. Vzhledem k charakteru fondů Portfolií Pro, kterým zvýšená volatilita trhu nesvědčí, zvažujeme v portfoliích snížit jejich podíl, a to s ohledem na skutečnost, že aktuálně se volatilita akciového trhu nachází na jeho historicky nejnižších úrovních a nelze vyloučit její růst.

Průměrné rozdělení akciové, dluhopisové a hotovostní složky v Portfoliích Pro 95

Měny Měnovou pozici v portfoliích řešíme individuálně, v závislosti na měně, v níž je portfolio vedeno. Na korunových portfoliích měnovou pozici plně zajišťujeme. K tomuto účelu využíváme tradiční mechanismy (měnové forwardy, swapy). Alternativní nástroje, jejichž aplikování jsme zvažovali ještě v době trvání intervenčního režimu ČNB, jsme nakonec nevyužili, neboť významnou část portfolií jsme již dříve zajistili do poloviny dubna, což se ve finále (po ukončení režimu) jevilo jako nejlepší možné řešení. Na dolarových a eurových portfoliích udržujeme měnovou pozici vůči české koruně v očekávání jejího posílení otevřenou. Podmínkou aktivního řízení měnového kurzu je ale odpovídající úprava smluvních limitů.

01/2015

05/2015

09/2015

hotovost

01/2016

05/2016

dluhopisy

09/2016

01/2017

akcie

Ekonomika, trhy a portfolia

5

Průměrné rozdělení akciové, dluhopisové a hotovostní složky v Portfoliích Pro 90

je pravidelně revidován, a to s ohledem na výhledy jednotlivých měn. Strategie fondu je následně upravena pro nejbližší období. Hodnota fondu se v uplynulém měsíci snížila vlivem poklesu hodnoty dolaru, u něhož byl předpoklad posílení.

Upozornění:

01/2015

05/2015

09/2015

01/2016

hotovost

05/2016

dluhopisy

09/2016

01/2017

akcie

Akcie Příznivý výhled ekonomiky a korporátních zisků nás vede k ponechání akcií v portfoliích na mírně nadvážené úrovni. Od větších nákupů nás ale odrazují některá z rizik. Z hlavních regionů preferujeme eurozónu. Za vhodný doplněk portfolia nadále považujeme akcie ze střední a východní Evropy. Z hlediska sektorové alokace zůstává naším hlavním favoritem zdravotní péče, stále větší měrou ale preferujeme i cyklická odvětví, jako jsou IT a zboží dlouhodobé spotřeby. K realitním akciím se s ohledem na vývoj úrokového prostředí nově stavíme negativně a jejich expozici v portfoliích podvažujeme.

Materiál Ekonomika, trhy a portfolia je připraven odborníky ze společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost, člen skupiny KBC. Při jeho tvorbě a šíření nepostupovali podle požadavků zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu v platném znění, upravujících pravidla pro analýzu investičních příležitostí nebo investiční doporučení. Při přípravě materiálu se vychází z aktuálně dostupných ekonomických informací a jejich zhodnocení v čase přípravy (tento materiál byl připraven k 31. 5. 2017). Materiál neslouží k poskytování osobního investičního poradenství, nepředstavuje investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani nabídku na uzavření smlouvy podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Před rozhodnutím k nákupu jakéhokoliv produktu vám proto doporučujeme kontaktovat investičního poradce nebo osobního bankéře, který vám poskytne více informací o produktech a doporučí, jestli se konkrétní produkt hodí k vašemu rizikovému profilu a do vašeho portfolia. Investiční nástroje uvedené výše nezaručují návratnost vložené investice. Hodnota investice může v čase kolísat, v závislosti na typu investice i výraznějším způsobem.

Poslední dvě výsledkové sezóny potvrdily příznivý trend růstu zisků a naše vyhlídky na rok 2017 zůstávají pro hlavní světové trhy nadějné. Kombinace nízkoúrokového prostředí a stimulů naznačují, že valuace akcií (poměr jejich cen k ziskům) jsou mírně nad dlouhodobě obvyklým oceněním. Přesto akcie hodnotíme atraktivněji, než pevně úročené investice (ve srovnání s vládními dluhopisy pak vyznívá jejich srovnání ještě příznivěji). Preferovanými trhy nadále zůstávají eurozóna a střední a východní Evropa. Hospodářskému růstu eurozóny pomáhá měnová politika ECB, která na rozdíl od amerického Fedu pokračuje ve stimulaci ekonomiky programem nákupů dluhopisů a udržováním úrokových sazeb kolem nuly. Jejím důsledkem je relativně slabé euro vůči dolaru (i přes nedávné posílení), které svědčí exportním firmám a promítá se do růstu jejich zisků. Hlavní riziko letošního roku, prezidentské volby ve Francii, ustoupilo a investoři se nyní opět upínají k slibnému vývoji ekonomiky a korporátních zisků. Zajímavým doplňkem globálního akciového portfolia představují investice do regionu střední a východní Evropy. Středoevropské země dnes vykazují lepší hospodářské výsledky ve srovnání se západní Evropou (nižší nezaměstnanost, rychlejší ekonomický růst), na druhou stranu ale tyto země mohou vykazovat vyšší politická rizika.

Alternativní investice Typickým rysem této skupiny investičních nástrojů je často omezená likvidita a nízká korelace s tradičními třídami aktiv, jako jsou akcie a dluhopisy. Jejich přidaná hodnota do diverzifikovaného portfolia spočívá v kombinaci lepšího výnosu a snížení rizika ve střednědobém horizontu. Právě z důvodů těchto vlastností jsou alternativní investice v zásadě určeny k investování v dlouhodobějším horizontu. Atraktivita alternativních investic roste spolu s poklesem očekávaných výnosů z tradičních investic. Z celé řady dostupných alternativních investic, aktuálně v portfoliích využíváme fond Celest Lacerta (Currency). Investiční strategie fondu je založena na pečlivém výběru měn a následném využívání pohybů měnových kurzů. K diverzifikaci rizika dochází zaujímáním pozic v různých cizích měnách současně. Základní měnou fondu je euro. Měnový koš

Ekonomika, trhy a portfolia

6

Life Enjoy

" Life is not a problem to be solved but a reality to be experienced! "

Get in touch

Social

© Copyright 2013 - 2019 TIXPDF.COM - All rights reserved.